Odpuszczanie – leń na wypasie

Zdarzają się takie dni w życiu człowieka, że jedyne o czym marzy to zająć się nicnierobieniem… Zajęcie to może przybierać różne formy – począwszy od padnięcia na pysk zaraz po przekroczeniu progu domu… – po oddanie się lekturze, dłuuuuugiej kąpieli czy oglądaniu najgłupszych z dostępnych seriali.


Ochota na taki „straszny czyn” – potrafi wzbudzić w niejednym z nas poczucie winy. Szczególnie, gdy garnki patrzę ze zlewu krzycząć „umyj nas – już!”, buty nie stoją rzędem jak powinny, a zaległa praca wylewa się z komputera…

Być może to tylko moje subiektywne odczucie, ale mam wrażenie, że posiadanie wolnego czasu dla siebie, przez niektórych jest odbierane jak „zbrodnia”, bo przecież wartość człowieka leży w tym, że robi dużo i ciągle oraz cierpi na chroniczny niedoczas. Zwykle takie osoby, jak zacięta płyta powtarzają – Nie mam czasu jutro,  Nie mam czasu za tydzień, Za miesiąc też nie mam czasu – a gdy tylko zauważą, kogoś znajomego, kto przypadkiem usiadł – ze złośliwością i wyniosłą pogardą komentują – „Tobie/jemu to dobrze, ja nie mogę sobie pozwolić na bezczynne siedzenie, mam tylllle pracy”.

I co z tym fantem zrobić? Naucz się odpuszczać sobie

Nie daj się wpędzić w poczucie winy – nie daj sobie wmówić, że musisz być w ciągłym biegu, by zmieścić się w ramki „człowiek pracowity”. To nieprawda – nie jesteśmy maszynami ustawionymi na tryb praca… (przynajmniej nie powinniśmy być).
Na złośliwe uwagi odpowiadaj – No rzeczywiście mi to dobrze… idę poleżę;)
Gdy czujesz – że Twoje baterie są na wyczerpaniu i marzy Ci się nicnierobieniedaj sobie ten czas, jeśli tylko jest taka możliwość – jako prezent, okazanie samemu sobie miłosierdzia i życzliwości…

Odpuszczanie - reset

Zamiast czekać – aż poczujesz, że masz dość – wyznacz w swoim grafiku specjalny czas „leń na wypasie” – w czasie którego będziesz robił zupełnie „bezwartościowe, bezproduktywne rzeczy” z punktu widzenia otoczenia i może również własnego…. czyli np. leżał i słuchał muzyki, czy przekładał kartki w jakimś ulubionycm albumie, patrzył w niebo czy delektował się w ciszy kakao…

Poczuj się jak dziecko, które dostało pieniążek (w tym przypadku czas) i może je wydać wedle własnego kaprysu na cokolwiek zechce (zpomnij na chwilę o prozie życia i nie wydaj go na konieczne wydatki).

Fot. pixabay.com 

Joanna Wilgucka-Drymajło

Joanna Wilgucka-Drymajło

Dziennikarka, redaktorka, autorka e-booka "50 pomysłów na proste życie z dziećmi". Miłośniczka czekolady z orzechami i oregano. Na co dzień "biegam" po Internecie, szukam sposobów na prostsze życie i walczę ze stresem.... nie tylko własnym.

More Posts

,