Co zrobić z książkami?

Zmieniają się nasze zainteresowania i potrzeby. Pojawiają nietrafione prezenty, czy „spadki”. Zakupy w przypływie impulsu ubogacają nasze regały. Wyrzucić? Nieeee. Co w takim razie zrobić z książkami, które nie są już nam potrzebne?


Za każdym razem, gdy przypadkiem zauważę książki wyrzucone do kosza na śmieci – czuje żal. Zamiast stać się „odpadkiem”, być może mogłyby cieszyć kolejnego właściciela. Jak go jednak znaleźć? Oto kilka pomysłów, które Ci w tym pomogą:)

Co zrobić z książkami? Możesz…

  • oddać za darmo
    portale sprzedażowe miewają opcję „oddam za darmo”, na grupach fb widuję również książki szukające nowego domu, np. na tych lokalnych lub typu „Uwaga, smieciarka jedzie…”. Więcej o grupach Grupy na Facebooku – dlaczego warto w nich być?

W niektórych miastach można znaleźć – szczególnie w parkach – biblioteki plenerowe. W Warszawie widuję pnie drzew z wydrążonymi półkami, gdzie można książki zostawiać dla innych. Jedną z nich można zobaczyć w Parku Górczewska na Bemowie. Więcej o bibliotekach plenerowych znajdziecie na poświęconym im fanpage facebook.com/bibliotekiplenerowe/

Biblioteka plenerowa - Warszawa

W moim bloku jakiś czas temu odkryłam również ciekawy zwyczaj praktykowany przez niektórych mieszkańców – zostawiają oni w holu niepotrzebne im książki/gazety. Zdarzyło mi się również testować ten sposób w obie strony! I działa!

Bajki, pozycje dla dzieci być może chętnie przygarną znajomi, ktoś z rodziny, czy nawet sąsiedzi. Wyrzucanie książek dla dzieci boli mnie podwójnie!

Sklepy charytatywne to również pomysł na to, co zrobić z książkami. Oddając je, będziesz mógł pomóc innym. Wpisz w wyszukiwarkę „sklep charytatywny” i nazwę swojej miejscowości. Może niedaleko jakiś działa.

  • spróbować sprzedać
    na stronach typu allegro, olx, na grupach fb. Wbrew pozorom – nawet te pozycje, które Tobie wydają się być z gatunku „kto by to chciał”,  przez kogoś innego mogą być bardzo pożądane. W przypadku większych księgozbiorów – można spróbować poszukać komisu/antykwariatu, który mógłby się zająć ich sprzedażą.
  • wymienić na inne
    np. w czasie wymian organizowanych w centrach kultury, bibliotekach, itp. W Warszawie na Bemowie, co jakiś czas wymiany organizuje np. Dwa Jelonki. Wymiany możesz też zorganizować w gronie znajomych. Bardzo prawdopodobne, że każdy z Was posiada coś, co by chętnie przygarną ktoś inny.
  • wysłać/zawieźć do rodziny, która ma dużo miejsca i może je przechować 😀 A nuż się kiedyś przydadzą!!! Ta opcja nie ma jednak zbyt dużo wspólnego z minimalizmem, i jest raczej przykładem na chomikarstwo zaawanasowane😉

 

Szukasz również pomysłów, co można zrobić z niepotrzebnymi lekami lub ubraniami? Zajrzyj do artykułów Inżynier w zielonych okularach, czyli Małgosi Zawilskiej:

Co zrobić z niepotrzebnymi ubraniami?
Co zrobić z niepotrzebnymi lekarstwami?

 

……………………………..
Zdjęcie główne fot. pixabay.com

 

Joanna Wilgucka-Drymajło

Joanna Wilgucka-Drymajło

Dziennikarka, redaktorka, autorka e-booka "50 pomysłów na proste życie z dziećmi". Miłośniczka czekolady z orzechami i oregano. Na co dzień "biegam" po Internecie, szukam sposobów na prostsze życie i walczę ze stresem.... nie tylko własnym.

More Posts

,

Dodaj komentarz

avatar